Haber

İran, ASMLA lideri Habib Cabin’in idam edilmesinin ardından İsveç Büyükelçisini çağırdı

Arap Mücadele Nidal Hareketi (ASMLA) lideri Habib Cab’ın dün İran’da idam edilmesinin ardından İran’ın Stockholm Büyükelçisi İsveç Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldı.

İsveç Dışişleri Bakanlığı, İsveç uyruklu Arap İşçi Nidal Hareketi (ASMLA) lideri Habib Cab’ın İran’da terör eylemleri işlemekle suçlanarak idam edilmesini kınadı. Bakanlıktan yapılan açıklamada, İran’ın Stockholm Büyükelçisinin Cab’ın infazını görüşmek üzere Bakanlığa çağrıldığı kaydedildi. Açıklamada, ölüm cezasının insanlık dışı ve geri dönüşü olmayan bir ceza olarak nitelendirildiği belirtilirken, İsveç ile birlikte tüm Avrupa ülkelerinin idam cezasını her koşulda kınadığı belirtildi.

İran’da Arapların yaşadığı Huzistan vilayetinde kanlı eylemlerde bulunduğu ve 450’den fazla İranlıyı öldürmeye çalıştığı iddiasıyla haksız bulunan Habib Cab’ın dün sabah infaz edildiği açıklandı. İsveç vatandaşlığına sahip olan Cab’in idam sebebinin “İran’da terör eylemleri gerçekleştirmek, yabancı istihbarat servisleriyle irtibatlı olmak ve yeryüzünde fitne çıkarmak” olduğu belirtildi.

Son olarak Nidal Hareketi, 22 Eylül 2018’de İran-Irak savaşını anmak için düzenlenen askeri geçit töreni sırasında Kuzistan’ın Ahvaz şehrinde bir saldırı başlattı. Baskın sonucunda 25 kişi hayatını kaybetti, 60 kişi de yaralandı. İran’da Nidal, Hareketi bir terörist küme olarak tanımlıyor. – STOKHOLM

haberaydintepe.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu