Haber

Türk Silahlı Kuvvetlerinin Aden Körfezi, Somali karasuları ve Umman Denizi’ndeki görev süresi 1 yıl uzatıldı

Türk Silahlı Kuvvetleri ( Tsk ) Aden Körfezi, Somali karasuları ve açıkları, Umman Denizi ve çevre bölgelerdeki denizcilik unsurlarının görev süresinin 10 Şubat 2024 tarihinden itibaren 1 yıl daha uzatılmasına ilişkin Cumhurbaşkanlığı Muhtırası, TBMM’ye sunuldu. Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı. Teklif TBMM’de kabul edildi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN İMZALANDI

Muhtırada, Aden Körfezi, Somali karasuları ve açıkları, Umman Denizi ve çevre bölgelerde meydana gelen korsanlık ve silahlı soygun eylemlerine karşı 2008 yılında Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) kararlarının alındığı hatırlatıldı. Genelgede, bu kapsamda TBMM’nin 10 Şubat 2009 tarihli kararıyla Türk Silahlı Kuvvetleri unsurlarına söz konusu bölgede görev yapmaları için bir yıl süre tanındığı hatırlatıldı.

Bir yıllık yetki süresi bugüne kadar 13 kez uzatılan muhtırada, “Türk Silahlı Kuvvetleri’nin deniz unsurlarının konuşlandırılarak, Türk bayraklı ve Türk kontaklı ticari gemilerin güvenliğinin aktif olarak korunması” ifadesine yer verildi. Bölgede, uluslararası toplumun denizde korsanlığa, silahlı soyguna ve terörizme karşı yürüttüğü ortak çabalar.” aktif katılım, söz konusu bölgelerdeki insani yardım faaliyetlerinin desteklenmesi, Türk Silahlı Kuvvetleri deniz unsurlarının operasyonel faaliyetinin ve bölgesel deneyiminin artırılması, bu alanda ilgili ülkelerle iş birliğinin sürdürülmesi yönünde ulusal politikanın desteklenmesi ve oynadığımız rol ve görünürlüğün güçlendirilmesi BM sistemi içerisinde bölgesel ve küresel ölçekte. Takviye sağlanmıştır.” ifadeleri kullanıldı.

NOTTA DETAYLAR MEVCUTTUR

Mutabakatta, Türkiye’nin korsanlık ve silahlı soygunla mücadelede uluslararası işbirliğinin geliştirilmesine önem verdiği, bu alanda yürütülen çalışmalara başından beri destek verdiği, BM, NATO, BM nezdindeki çalışmalara aktif olarak katıldığı belirtildi. Avrupa Birliği ve Uluslararası Denizcilik Örgütü. Aşağıdakiler not edildi:

“Ülkemiz, BM Güvenlik Konseyi’nin 16 Aralık 2008 tarih ve 1851 sayılı kararı çerçevesinde kurulan Somali Açıklarında Korsanlıkla Mücadele Temas Grubu çalışmalarına kurucu üye olarak katılmıştır. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin deniz unsurları katılmıştır. NATO’nun 2009-2016 yılları arasında gerçekleştirdiği Okyanus Kalkanı Harekatı’na, 2009 yılından bu yana Birleşik Deniz Kuvvetleri bünyesinde kurulan Birleşik Görev Gücü-151’e (CTF-151) firkateyn-korvet ile periyodik olarak katılmaktadır. Ülke, 2009-2020 yılları arasında 6 kez CTF-151 Komutanlığı görevini üstlendi ve 24 Temmuz 2024’te söz konusu görevi yeniden devralacak.

Gerekliliği, kapsamı ve zamanlaması Cumhurbaşkanınca takdir edilecek ve belirlenecek bu mülahazalarla, Türk Silahlı Kuvvetleri deniz birimlerinin Aden Körfezi açıklarında denizde korsanlık, silahlı soygun ve terörle mücadele etmek üzere görevlendirilmesine karar verildi. Somali, Umman Denizi ve komşu bölgelerde, bölge ülkelerinin karasuları dışında ve ilgili konularda. “Anayasa’nın 92. maddesi uyarınca, Cumhurbaşkanının belirleyeceği esaslara göre gerekli düzenlemelerin yapılması için 10 Şubat 2024 tarihinden itibaren bir yıllık süre verileceğini belirtmek isterim.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu